تبلیغات
اخبار تحلیلی ایران و جهان - تابناک : از نظر رهبر انقلاب درباره طلاومس تا «چ مثل چمران» حاتمی کیا
 
اخبار تحلیلی ایران و جهان
أللهُمَّ عَجِّل لِوَلیِکَ الفَرَج
 
 
سرویس فرهنگی ـ حوزه سینما در هفته ای گذشت شاهد رخدادهای جالبی بود.

به گزارش «تابناک»، نظر رهبر انقلاب درباره فیلم «طلا و مس»، بیانیه شورای عالی تهیه کنندگان سینما، بازگشت حاتمی کیا به سینمای جنگ با فیلم «چ مثل چمران»، پروژه های فاخر فارابی، بزرگداشت خسرو شکیبایی، معرفی نامزدهای انجمن منتقدین سینما و اختتامیه جشنواره فیلم جوان ایرانی مهمترین عناوین رویدادهای سینمایی در سینما در هفت روزی که گذشت، بودند.

بنا بر این گزارش، «یك حبه قند» به كارگردانی رضا میركریمی، «پرتقال خونی» به کارگردانی سیروس الوند، «ورود زنده‌ها ممنوع» به كارگردانی جواد مزدآبادی، «روز رستاخیز» به كارگردانی احمد رضا درویش فیلم هایی هستند که این روزها تصاویر آنها ضبط می شود.

در هفته گذشته، تصویربرداری فیلم سینمایی «جرم» به کارگردانی مسعود کیمایی تمام شد و فیلم سینمایی «سعادت آباد» به کارگردانی مازیار میری کلید خورد. در این هفته، فیلم «پسر آدم دختر حوا» به کارگردانی رامبد جوان اکران شد و فیلم های «کیفر» کار حسن فتحی، «هفت دقیقه تا پاییز»، کار علیرضا امینی و «چهل سالگی» به کاگردانی علیرضا رئیسیان در جذب مخاطب با هم رقابت کردند.

مشاجره فراستی و فتحی در برنامه هفت

کیفر در شرایطی ناعادلانه اکران شد، همزمان با مسابقات جام جهانی که من حتی خودم نمی روم فیلم خودم را ببینم... این حرف مریلا زارعی، بازیگر فیلم کیفر است. حسن فتحی که در اعتراض به اکران ناعادلانه فیلمش تصمیم گرفته بود سکوت کند، جمعه گذشته در برنامه هفت فریدون جیرانی حاضر شد؛ اما ایراداتی که مسعود فراستی به کیفر گرفت، واکنش سریع فتحی را برانگیخت. در حالی که خیلی ها کیفر را از نمونه های خوب سینمای ایران دانسته اند، فراستی در این برنامه فیلمنامه این فیلم را به شدت ضعیف ارزیابی کرد و به روند داستانی که برای شخصیت فیلم رخ می دهد، انتقاد کرد.

فتحی در پاسخ به این انتقادها گفت: من باید به تک تک این انتقادات پاسخ دهم و باید زمانی در اختیار من گذارید تا حرف های خود را بزنم. در حالی که فتحی در حال دفاع از فیلم کیفر بود، جیرانی سخنان وی را قطع کرده و زمان را در اختیار فراستی قرار داد که این کار با انتقاد شدید فتحی روبه رو شد.

تهیه کنندگان سینما: تصمیم گیران اصلی اکران ما باشیم

معاونت سینمایی وزارت ارشاد پذیرفت که انتخاب فیلم‌ها برای اكران به عهده اهل سینما باشد. منظور از اهل سینما چه کسانی هستند؟ این موضوع مهمی است به ویژه اینکه در دورانی هستیم که رواج ابتذال، موضوع داغ این روزهای سینماست؛ ابتذالی که برخی سینماگران آن را به سالن داران و برخی منتقدین آن را به برخی تهیه کنندگان مبتذل دوست نسبت می دهند، اتفاقا گوی سبقت را در اکران از دیگر فیلم ها ربوده است. به همین دلیل، شورای عالی تهیه کنندگان و توزیع کنندگان سینما پس از تصمیم معاونت سینمایی، بیانیه ای صادر کرد و خواستار آن شد که دست سالن داران، در برگزیدن فیلم های اکرانی کوتاه شود و تهیه کنندگان تصمیم گیران اصلی اکران فیلم ها باشند تا امكان نمایش عمومی برای فیلمهای ارزنده و مستقل ایجاد شود.

این شورا سالن دارانی که جز منافع اقتصادی خود به چیز دیگری نمی اندیشند، فرهنگ را فراموش کرده و مخاطب سینمای ایران را به مبتذل دوستی متهم کرده اند، مورد انتقاد شدید قرار داد. در بخشی از این بیانیه آمده است:

«توجه و گرایش بیش ازحد به وجه اقتصادی سینما، یقینا منجربه تضعیف بُعد فرهنگی سینما می‌شود. این چرخه معیوب تولید كنندگان را نیز به گرداب تولیدات سطحی می‌كشاند و نهایت این روند غیرعقلانی گریز و واپس زدگی مخاطب را به دنبال دارد. بیم آن می‌رود سینمای ایران را به سالهای ابتدایی دهه پنجاه كشاند.»

همه چیز برای ساخت پروژه خرمشهر فراهم است/ کارگردان و نویسنده بعداً مشخص می شوند

پروژه سینمایی خرمشهر با فارابی به نتیجه رسید، ارتش قول همکاری داد، امکانات مورد نیاز فراهم است؛ اما هنوز کارگردان و نویسندگان این پروژه مشخص نیستند. حمید آخوندی تهیه کننده این پروژه به ایسنا گفت: «خوشبختانه برای ساخت این فیلم با بنیاد سینمایی فارابی به نتیجه قطعی رسیدیم و آقای میراعلایی، نهایت همكاری را با ما داشته‌اند و ارتش نیز از لحاظ امكانات ما را تأمین خواهد كرد و هم اکنون مشغول مذاكره با كارگردان‌های صاحب‌نام برای ساخت اپیزود‌های این فیلم هستیم.

قرار است با دوستان نویسنده هم جلساتی داشته باشیم و طرح‌هایی با موضوع «خرمشهر» را از آنها بگیریم تا برای ساخت به كارگردان‌هایی كه طرحی از خودشان ندارند، بدهیم. پروژه‌ سینمای «خرمشهر» شامل هشت یا نه اپیزود ده دقیقه‌ای خواهد بود كه هر كدام توسط یكی از كارگردانان صاحب‌ نام سینما كه كارنامه برجسته‌ای دارند، ساخته می‌شود و پس از قطعی‌شدن هر یك از آنها نامشان اعلام خواهد شد.» همه چیز فراهم است، تنها انتخاب کارگردان و نویسنده پروژه مانده که آن هم زیاد مهم نیست بالاخره انجام می شود!

حاتمی کیا سکوت کرده اما خبرساز است

در یکی دو ماه گذشته، منابع خبری از مشغله این روزهای ابراهیم حاتمی کیا برای فیلم سینمایی «بانوی شهر ما» که مضمونی اجتماعی دارد، خبر دادند. البته او خود دراین باره سکوت کرده و از فیلم جدیدش هیچ نگفته است؛ اما در هفته گذشته او بار دیگر خبرساز شد، در حالی که خود سکوت کرده است: «چ مثل چمران»؛ عنوان فیلمنامه جدید حاتمی‌كیا درباره شهید چمران است كه در ژانر دفاع مقدس آماده شده و حاتمی‌كیا در این فیلم می خواهد، بخشی از زندگی شهید چمران در رویداد قهرمانانه پاوه را به تصویر بكشد. برخی رسانه ها با تیتر «بازگشت حاتمی کیا به سینمای جنگ» این خبر را منتشر کردند. 

اظهار نظر رهبر انقلاب درباره «طلا و مس»

رهبر انقلاب مضمون فیلم سینمایی طلا و مس را که روزهای پایانی اکران خود را می گذراند، «عالی» خطاب کرده اند و با بیان اینکه کارگردانی این فیلم سینمایی خوب بوده است، از بازی دو بازیگر اصلی این فیلم که نقش یک روحانی و همسرش را بازی می کردند، مورد تمجید قرار دادند.

گفتنی است، پیش از این، برخی افراد با دادن تحلیل های غیر کارشناسانه مضمون این فیلم و هدف تهیه کننده آن را توهین و تضعیف روحانیت قلمداد کرده بودند.

افطار تا سحر به جای طرح اذان تا اذان

سینما در ماه مبارک رمضان با رکود اقتصادی روبه رو می شود، به همین دلیل تصمیم گیرندگان سینما در سال گذشته، طرح اذان تا اذان را اجرایی کردند تا از رکود سینما دراین ماه بکاهند؛ اما گویا این نام مشکلاتی داشته  و امسال طرح افطار تا سحر جایگزین این عنوان شده است. این خبر را علی سرتیپی سخنگوی شورای صنفی نمایش در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اعلام کرده است.

معاون سینمایی حوزه هنری استعفا داد

محمد حسین نیرومند که پیش از این معاون سینمایی حوزه هنری بود از سمت خود استعفاداد و محسن مؤمنی رئیس حوزه هنری، حمید امیریان را به عنوان سرپرست این معاونت برگزید.

 اعضای شورای مركزی مجمع فیلمسازان برگزیده شدند

مجمع عمومی سالانه شورای مركزی مجمع فیلمسازان، از ساعت 18 روز پنجشنبه در خانه سینما بر پا شد. در این نشست كه از 69 نفر عضو مجمع فیلمسازان، 43 نفر حضور داشتند، برای انتخاب شورای مركزی جدید تشكل صنفی كارگردان-تهیه‌كننده‌های سینمای ایران، 11 نفر كاندیدا شدند و هفت نفر به عنوان اعضای اصلی شورای مركزی رأی آوردند.

بنا بر این گزارش، عزیزالله حمید‌نژاد، علیرضا داوودنژاد، مجید قاری‌زاده، مهدی فخیم‌زاده، مهرداد فرید، محسن امیریوسفی و محمد احمدی به عنوان اعضای شورای مركزی این مجمع برگزیده و سیامك شایقی و داوود موثقی، اعضای علی‌البدل شدند.

 در سومین انتخابات شورای مركزی مجمع فیلمسازان، كیومرث پوراحمد به عنوان بازرس اصلی و منوچهر مصیری به عنوان بازرس علی‌البدل برگزیده شدند.

منبع تابناک
نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


این وبلاگ به منظور سهولت در دسترسی به اخبار روز از سایت های خبری فارس ، تابناک و جهان پدید آمده است. امید است که این وبلاگ رضایت شما کاربران محترم را جلب نماید. با تشکر امیر مقدم

مدیر وبلاگ : امیر مقدم
مطالب اخیر
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره مطالب موجود در این وبلاگ چیست؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :