تبلیغات
اخبار تحلیلی ایران و جهان - تابناک : فرا درمانی یا سراب درمانی؟!
 
اخبار تحلیلی ایران و جهان
أللهُمَّ عَجِّل لِوَلیِکَ الفَرَج
 
 
خوش بود تا محک تجربه آید به میان           تا سیه روی شود هر که در او غش باشد

در ادامه سلسله گزارش های «تابناک» درباره «مرشدان گم کرده ره»، شاید بتوان گفت یکی از روش هایی که فرقه گرایان برای جذب و یارگیری در فضای فرقه ای بهره می برند، استفاده از روش های کنترل ذهن است.

به گزارش "تابناک" یکی از مهمترین اهداف بهره گیری از شیوه های کنترل ذهنی در اعمال فرقه ای، مختل کردن هویت فردی ـ اعتقادات، رفتار، افکار و احساسات فرد ـ و جایگزین کردن هویت کاذب و انحرافی است.

و اما پاسخ این که چرا؟ و به چه علت؟ به ذهن محققان این رشته راه می یابد که یک رشته از فعالیت های فرقه گرایانه مرتبط با سرویس های جاسوسی غربی است، این باشد که می توان با تطبیق روش های مورد استفاده این فرقه ها و تحقیقاتی که در سرویس های جاسوسی غرب در این باره انجام گرفته، یک خط نامرئی ـ که فرقه ها را به آنان وصل می کند ـ دید که به صورت طبیعی از دید مخاطبان عام پنهان است.

در دهه 1950 سازمان سیا، برنامه ای را با کد MKULTRA در برنامه های کاری خود گذاشت که شامل تخقیقات درباره برنامه کنترل ذهن بود. در این برنامه، روی موضوعاتی چون بهره گیری از دارو، شوک الکتریکی، هیپنوتیزم و ارتباط با ارواح تحقیق شد و کارکردهای این ابزار درباره کنترل ذهنی افراد مورد تحقیق قرار گرفت؛ حال این که خروجی این تحقیقات به چه شیوه و چگونه در اختیار لیدرهای فرقه گرایی قرار گرفت، خود بحث جداگانه دارد، ولی با نگاهی به مدعیان و گروهک های فرقه ای، می توان به روشنی به خروجی های این تحقیقات پی برد.

«م. ب»، یکی از این فرقه گرایان بود که با بهره گیری از ترکیبات دارویی به مریدان خود القا می کرد که در یکی از شرایط فراانسانی قرار گرفته اند.

«م.ط»، یکی دیگر از مدعیان نیز مدعی ارتباط با جن گیران و اجنه و عالم ارواح است و با یک جن گیر نیز مدت بسیاری ارتباط داشته است. نامبرده در مواردی از هیپنوتیزم نیز برای اعمال فرقه گرایانه بهره برده است.

«م.الف»، نیز بارها از روش های استفاده از هیپنوتیزم به جذب مخاطبان خود اقدام کرده است.
یا در برخی از فرق، دراویش نیز آشکارا توصیه به استفاده از مواد افیونی برای قرار گرفتن در حالت خلسه اشاره شده است.

آیا سایمنتولوژی معنا دارد؟!

جناب «م.ط»، بنیانگذار فرقه عرفان کیهانی، مدعی است روشی را با نام فرادرمانی ابداع کرده است. وی در یکی از کتاب های خود، می کوشد با نقد جهان طبیعی و کوتاهی عقل و خرد و دانش انسانی در فهم جهان، قصه سرایی کند تا بتواند در بخش دیگر از نوشته ها به مطالب غیرعلمی و غیر عرفانی خود که بر هیچ مبنای عقلی و تجربی استوار نیست، بپردازد و کالای خود را با نام فرادرمانی به فروش رساند.

وی مدعی است که با روش خود می تواند همه بیماری های کنونی و گذشته (انسانی و جانوری و گیاهی) را درمان کند.

با توجه به این که این مدعی هیچ گونه اطلاعاتی درباره زمینه تاریخی فرادرمانی نمی دهد، در واقع می خواهد این گونه ادعا کند که این شیوه را از راه ادراک شهودی کشف کرده است.

بنابراین، روشن است که در فکر و اندیشه جدید، هر اختراع و ابداع نوع و در فلسفه و الهیات، علاوه بر این که بر پایه های خود و آنچه پیش از آن بوده، متکی است، واژه های خاص و نوینی را عرضه می کند و تعریف دقیقی به دست می دهد؛ اما این مدعی کوچکترین، تلاشی نمی کند که از زمینه های تاریخی و فلسفی و عرفانی یا علمی فرادرمانی در اختیار مخاطبان گذارد؛ گویی همه این اصطلاحات یک شبه به وی الهام شده است!

اما واژه سایمنتولوژی، ساخته و پرداخته این ارباب حلقه ها، نه تنها در هیچ یک از فرهنگ های انگلیسی یافت نمی شود، بلکه حتی این واژه از نظر دستور زبان انگلیسی نیز نادرست است، زیرا از سر هم چسباندن واژه psy  (برگرفته از اسم psychology به معنای روانشناسی) صفت mental (برگرفته از mind به معنای ذهن) و پسوند logy به معنای شناخت (برگرفته از واژه لاتین logy) ساخته شده است.

اشکال وارد این است که نامبرده به جای اسم در میان این کلمه، صفت به کار برده است.

یعنی وی اگر کمی به خود زحمت می دادند و با یک عالم لغت شناس مشورت می کردند و به معلومات فرابشری خود بسنده نمی کردند، باید از کلمه psymindlogy استفاده می کردند.

در پایان این بخش باید از جناب آقای دکتر توکلی از آمریکا که مقاله ارزشمند خود را درباره فرادرمانی در اختیار «تابناک» قرار دادند، سپاسگزار بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


این وبلاگ به منظور سهولت در دسترسی به اخبار روز از سایت های خبری فارس ، تابناک و جهان پدید آمده است. امید است که این وبلاگ رضایت شما کاربران محترم را جلب نماید. با تشکر امیر مقدم

مدیر وبلاگ : امیر مقدم
مطالب اخیر
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره مطالب موجود در این وبلاگ چیست؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :