تبلیغات
اخبار تحلیلی ایران و جهان - تابناک : واقعیتی که سعی شد با تکذیب از آن عبور شود!
 
اخبار تحلیلی ایران و جهان
أللهُمَّ عَجِّل لِوَلیِکَ الفَرَج
 
 
سرویس فرهنگی ـ در حالی که «مرتضی اسدی» هنرمند نقاش، روز گذشته در گفت ‌وگو با فارس اعلام کرد که تعدادی از تابلوهای تاریخ هنر انقلاب در آتش سوخت و با وجود تکذیب تصویری حوزه هنری که ایسنا عصر روز گذشته منتشر کرد و نوعی دیگر از آن را بخش خبری 20.30 شبکه دوم پخش کرد، گزارش منتشر شده توسط برنا که توسط حوزه هنری نیز تکذیب نشد نشان دهنده آن است که ادعای اسدی، که از نقاشان همکار مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری است، درباره نگهداری تعدادی اثر تجسمی در محلی که سابق بر این به عنوان شبستان نام داشته است و هم اکنون به انبار آذوقه تبدیل شده است، صحت دارد و در این محل تابلوهایی، شامل ده‌ها اثر از هنرمندان جوان شرکت کننده در یکی از جشنواره‌های حوزه هنری و چندین تابلو از وی و چند هنرمند دیگر همکار مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری نیز در این آتش سوزی دچار صدمه جدی شده و تا حدود زیادی سوخته است.

در گزارش برنا یکی از تابلوهای مرتضی اسدی که به تمثال حضرت امام (ره) منقوش است دچار سوختگی شده است.

به گزارش خبرنگار "تابناک"، در واقع برخلاف ادعای مطرح شده در گزارش‌های 20:30 و ایسنا، که اولی در واقع فقط بخشی از واقعیت و دومی (20:30) کاملا برخلاف واقع است و بر اساس گزارش مستند برنا، اگر چه برخی مطلعان در حوزه هنری، اعلام کردند که نگهداری آثار جشنواره هنرمندان جوان، در این مکان به اصرار مرتضی اسدی، به عنوان دبیر این جشنواره بوده است، با این همه وضعیت نگهداری آثار تجسمی در این مکان، که شامل تابلوهایی است با موضوعات ارزشی و دفاع مقدس، بسیار نامناسب و نگران کننده است. موضوعی که در هر دو واکنش مسئولین مربوطه نیز به هیچ وجه به آنها اشاره‌ای نشد.

این گزارش می‌افزاید: اگر چه شواهد موجود نشان می‌دهد که فقط بخشی از این مکان به عنوان محلی برای نگهداری از تابلوهای نقاشی، به کار گرفته شده است، اما از طرفی کیفیت حفظ این آثار که با هزینه بیت المال از برخی هنرمندان خریداری شده است، حاکی از کم توجهی و سهل انگاری بارز در حفظ سرمایه‌های معنوی در اختیار این نهاد زیر مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی است و از طرف دیگر سن بالا و فرسودگی آن بنا و اتفاقات ناگوار بعدی که ممکن است پیش آید برای هنرمندانی که به طرق مختلف با حوزه هنری همکاری می‌کنند نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.

حادثه‌ای که اسدی در خبر منتشر شده توسط خبرگزاری فارس، از آن به عنوان آتش سوزی آثار هنری مربوط به تاریخ انقلاب اسلامی یاد کرده است مدتی پیش نیز به شکلی دیگر در مکان هم جوار مکان فعلی رخ داده و بخشی از ساختمان قبلی پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی را طعمه حریق کرد که البته خوشبختانه این حریق با تلاش ماموران آتش نشانی با کمترین آسیب مهار شد.

اینها همه در حالی اتفاق افتاده است که ساختمان بسیار عظیم حوزه هنری که با هدف تبدیل این نهاد به مرکزی حرفه‌ای و دارای تجهیزات و امکانات لازم برای تهیه، تولید و نگهداری از آثار مختلف هنری با موضوعات انقلاب و دفاع مقدس، پایه ریزی شد، بعدا با تغییرات متعدد ماهیتی که توسط مدیران حوزه هنری به وجود آمد، به محلی برای ارتزاق صرف چند صد کارمند تبدیل شده و جای چندانی برای هنرمندان و آثارشان باقی نگذاشته است و آن چنان رفتاری با بسیاری از هنرمندان می‌شود که گویی طفیلی هستند و آن اداره به آنها لطف می‌کند که پذیرایشان است.

این اوضاع به سمتی هدایت شده که هنرمندانی از جمله مرتضی اسدی، که اغلب سوابق متعددی در فعالیت‌های هنری بر اساس ارزش‌های نظام دارند ناچار شده‌اند به انبار کردن آثار هنرمندان جوان در مکان‌های نامناسب اکتفا کنند.

در واقع تعداد بسیار زیاد کارمندان شاغل در زمینه تدارکات و پشتیبانی در حوزه هنری، که باید به هنرمندان و آثارشان خدمات ارایه کنند حتی از آن چنان کارایی برخورد نبوده و نیستند تا لااقل مانع وقوع چنین حوادثی شوند و دو حادثه‌ای که ذکرش رفت اسنادی است که بر این مدعا صحه می‌گذارد.

این موضوع در حالی در حوزه هنری اتفاق افتاده است که:

1 ـ در روز‌های گذشته محمد حمزه زاده، قائم مقام دو شغله رییس حوزه هنری (او رییس انتشارت سوره مهر نیز هست)، با صدور نامه ای، از تعدادی از هنرمندان مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری خواست تا امکاناتی همچون نگارخانه چلیپا، کارگاه‌های مختلف تجسمی (گرافیک، مجسمه سازی، طراحی و ...) و اتاق‌های اداری همجوار آن و نیز مرکز برگزاری نشست‌های هنرمندان تجسمی حوزه هنری را تخلیه کنند و کلیه وسایلی که در اختیار دارند به امور اداری مالی حوزه هنری تحویل دهند.

این موضوع روز گذشته نیز با قطع آب و برق این ساختمان‌ها، در حالی که هنرمندان مشغول به کار بوده‌اند، رنگ دیگری از واقعیت به خود گرفت.

در واقع بر اساس رویکرد جدید مدیران تازه کار حوزه هنری در این قسمت از نهاد برآمده از ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس، هنرمندان با سابقه مرکز هنرهای تجسمی این نهاد انقلابی، همچون اصغر یوز باشی، حمید شریفی آل هاشم، کامیار صادقی و ناصر سیفی و ... به فعالیت مشغول بوده‌اند و نیز مرکز تجمع و تبادل نظر بسیاری از این هنرمندان مطرح کشور (که باید کسانی مثل کاظم چلیپا، حسین خسرو جردی، حمید عجمی و ..... را نیز به جمع آنها افزود) در این قسمت قرار داشته و به عنوان محلی مطرح در بین هنرمندان ارزشی شناخته می‌شده، به دلایلی نامشخص تعطیل شده است.

در همین قسمت نگارخانه چلیپا نیز قرار دارد که به تازگی زیر نظر دفتر تازه تاسیسی به نام مرکز هنرهای تجسمی پایداری به برپایی نمایشگاه‌هایی با موضوع هنرانقلاب و دفاع مقدس و نمایش آثار هنرمندان ارزشی اختصاص یافته بود و بر اساس ابلاغیه جدید قایم مقام حوزه هنری از این پس وضعیتی نامعلومی دارد.

2 ـ موزه هنر انقلاب که بنا به اخبار منتشر شده از حوزه هنری، قرار بوده مدت‌ها پیشتر راه‌اندازی شده و محلی استاندارد و حرفه‌ای برای نگهداری آثار تجسمی فاخر بر آمده از انقلاب و دفاع مقدس شود، هنوز به بهره برداری نرسیده و سرنوشتی نامعلوم دارد.

پیگیری‌های به عمل آمده حاکی از آن است که این موزه هر بار که به مراحل راه‌اندازی نزدیک شده است متاسفانه با تعویض مدیران تجسمی حوزه هنری همزمان شده و بر این اساس هر مدیری که منصوب شده خواستار اعمال سلیقه‌های خود در این موزه شده و علاوه بر آن که بودجه‌های بسیاری هدر رفته، باعث تاخیر در راه‌اندازی این مکان شده است و عملا ایجاد مکانی مناسب برای حفظ و نگهداری از محصولات هنری ارزشی که از جمله مهمترین وظایف حوزه هنری است به نوعی به تعویق افتاده است.

بر اساس آخرین وعده مسئولان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی قرار بر این بود که در دهه فجر سال گذشته افتتاح شود اما هیچ اطلاعی از دلایل تعویق این برنامه حاصل نشده است.

اینها همگی در حالی اتفاق افتاده و می‌افتد که محسن مومنی از نویسندگان و اهالی دلسوز و دغدغه مند نسبت به ارزش‌های اصیل نظام، از اواخر اردیبهشت ماه مسئولیت در حوزه هنری را عهده دار شده است.

گویا مشکلات موجود در حوزه هنری، برای او که پس از انتصاب با خرسندی بسیاری از هنرمندان ارزشی مواجه شد، بسیار زودتر از آن چه به نظر می‌رسید بروز یافت، تا در آغازین ماه‌های ریاست و فعالیت در بزرگترین مرکز هنری برآمده از هنر ارزشی و اصولگرا، توانایی‌ها و درایت او که برآمده از جریان سی ساله حوزه هنری است، بر همگان، به خصوص دست اندرکاران فرهنگ و هنر مشخص شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


این وبلاگ به منظور سهولت در دسترسی به اخبار روز از سایت های خبری فارس ، تابناک و جهان پدید آمده است. امید است که این وبلاگ رضایت شما کاربران محترم را جلب نماید. با تشکر امیر مقدم

مدیر وبلاگ : امیر مقدم
مطالب اخیر
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره مطالب موجود در این وبلاگ چیست؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :