تبلیغات
اخبار تحلیلی ایران و جهان - تابناک : هنوز می توان کشور ایران را یک کشور اخلاقی دانست
 
اخبار تحلیلی ایران و جهان
أللهُمَّ عَجِّل لِوَلیِکَ الفَرَج
 
 
پس از انتشار گفتگویی از آقای دکتر حسن غفوری فرد نماینده محترم مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و بیان برخی نکات درباره آقای دکتر داود دانش جعفری، مطلبی را در نقد آن و برای روشن شدن افکار عمومی در "تابناک" منتشر کردیم. ایشان جوابیه ای برای "تابناک" ارسال کرده اند که مشروح آن در زیر می آید:

بسمه تعالی

سردبیر محترم سایت تابناک

بعد از سلام و تبریک حلول ماه شعبان المعظم و اعیاد شعبانیه(میلاد با سعادت حضرت ابا عبد الله الحسین، حضرت سید الساجدین و زین العابدین، حضرت اباالفضل العباس قمر بنی هاشم، حضرت علی اکبر و حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)علیهم الصلوه و علیهم السلام)؛
با تشکر از مقاله "آقای دکتر! دانش جعفری از بی اخلاقی ها کنار کشیده است و نه از سیاست"و تحلیل عالمانه و منصفانه ای که داشتید لازم دیدم چند نکته را به طور اشاره تذکر دهم و چنانچه صلاح دیدید اقدام مقتضی معمول فرمائید:

1. دأب من این نیست که به مطالبی که له و یا علیه حقیر گفته یا نوشته می شود، پاسخ دهم؛ چه آن که اولا خوانندگان خود صاحب بصیرت هستند و برداشت صحیح را خواهند داشت. به علاوه خداوند متعال شاهد و ناظر است و به فرمایش مولای متقیان حضرت امیر المومنین علی (علیه السلام) الشاهِدُ هوَ الحاکِم، همو که می بیند، همو حکم خواهد کرد. وَ نِعمَ الحَکَم الله  و خداوند حکم کننده نیکوئی است. اما با توجه به لحن منصفانه مقاله فوق، فکر کردم شاید بیان بعضی از نکات به تبیین بهتر مسائل کمک کند و اگر ضعفی در کلام اینجانب و یا اشتباهی در برداشت نویسنده مقاله وجود داشته است، بر طرف گردد.

2. آن چه در مقاله در مورد دفاع از جناب آقای دکتر داوود دانش جعفری و بیان فضائل و مناقب و اخلاق نیکوی مشار الیه آمده است، به طور یقین مورد تائید من نیز می باشد؛ به علاوه حقیر مطالب بیشتری در مورد ایشان می دانم که تا آن جا که فرصت باشد به یکی دو نکته اشاره خواهم کرد.

3. آن چه از من نقل شده است تنها بخش کوچکی است از مطالبی که اینجانب در مورد "جامعه اسلامی مهندسین" و کنگره اخیر آن بیان داشته ام و بدون ذکر مقدمه و موخره چه بسا مطلب ابتر و نامفهوم باشد و چنانچه از مقاله شما دریافت می شود، بوی تعریض یا خدای نکرده انتقاد به جناب آقای دکتر دانش جعفری از آن استشمام می شود.

4. مطلب فوق در پاسخ به سوال خبرنگار بود که از "انشعاب" در جامعه اسلامی مهندسین سوال کرده بود و به عنوان مثال دو نمونه را ذکر کرده بود؛  1. جناب آقای دکتر روح الامین، 2. جناب آقای دکتر دانش جعفری.

 بنده عرض کردم جناب آقای دکتر روح الامین اصولا دارای تخصص پزشکی هستند و هیچ وقت مهندس نبوده اند که جزئی از اعضای جامعه اسلامی مهندسین باشند! و آقای داوود دانش جعفری هم بیشتر از سیاست کناره گیری نموده اند(و یا به قول شما از بد اخلاقی ها کناره گرفته اند) و تنها از جامعه اسلامی مهندسین کنار نرفته اند. (بعید هم می دانم ایشان در جامعه اسلامی مهندسین بد اخلاقی دیده باشند و یا از این جامعه دلخوری داشته باشند.)

ضمنا عرض کرده ام که خروج یک یا چند نفر از یک گروه سیاسی "انشعاب" نیست، چه آن که در ادبیات سیاسی "انشعاب" یعنی ایجاد شعبه و یا شاخه جدید در مقابل تنه اصلی درخت تشکل سیاسی و این با خروج از فعالیت سیاسی با هر دلیل و توجیه، تفاوت اساسی دارد و هر یک از این دو طبقه معنی متفاوت از رفتار های سیاسی محسوب می شود؛ به علاوه دیدگاه من این بود که از نفرات اصلی که موسسین و بنیان گذاران جامعه اسلامی مهندسین هیچ کس حتی خروج هم نکرده است(چه برسد به انشعاب و تقابل تشکیلاتی) و آقای دکتر دانش جعفری هر چند که عضو بسیار مهم و تاثیر گذار در جامعه اسلامی مهندسین و در شورای مرکزی این تشکل سیاسی بوده اند، اما جزء موسسین و بنیان گذاران "جامعه اسلامی مهندسین" نبوده اند و در مرحله بعد از تاسیس به آن پیوسته اند.

5. بد اخلاقی و پرخاشگری های پنهان و آشکار سیاسی متاسفانه گاهی و بعضا در تشکل های سیاسی کشور دیده می شود که مایه تاسف و نگرانی است؛ چه آن که پیامبر(ص) منادی اخلاق در همه ارکان شخصی، اجتماعی و حتی در نهان خانه دل های مردم بوده است و با جمله اِنَّما بُعِثتُ لِاُتَمِمَ مَکارِمَ الاخلاق هم پرچم اخلاق را در همه زمان ها و مکان ها بدون مرز بندی به دست گرفته اند و هم با این بیان هدف اصلی از رسالت خویش را بیان فرمودند و با آیه وَ اِنَّکَ لَعَلی خُلُقٍ عَظیم خداوند متعال مهر تائید بر رسالت حضرت ایشان زد.

به علاوه نظام جمهوری اسلامی ایران آن چنان که در بند یک اصل سوم قانون اساسی آمده است، بزرگ ترین هدف خود را اخلاق اسلامی ذکر کرده است و در تمام این سال ها احیای مکارم اخلاقی و حفظ حدود اخلاقی جامعه را هدف اساسی خویش قرار داده و برای حفظ آن نیز متقبل همه گونه هزینه ای شده است.

 برای نمونه به دو بند از بند های اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران میثاق ملت است اشاره می نمایم:

1. ایجاد محیط مساعد برای رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوی و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی.
......

15. توسعه و تحکیم برادری اسلامی، تعاون و وحدت عمومی بین همه مردم (بر اساس آیه 10 سوره حجرات؛ اِنَّ المُومِنونَ اِخوَه فَاصلِحوا بَینَ اخویکم).

و لذا انتظار است بعد از گذشت سی سال از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و پشت سر گذاشتن سال های سخت دفاع مقدس و عبور از خیل امتحانات الهی، اخلاق اسلامی بر همه جا حاکم باشد و روح جوانمردی، گذشت، فتوت و اخلاق مداری با تاسی از سیره ائمه معصومین و سایر اولیا الله بر رذایل و تباهی ها سایه افکند. (صاحب این قلم بار ها در مجالس مختلف گفته است که اگر نظام جمهوری اسلامی در اقتصاد یا صنعت یا کشاورزی یا تکنولوژی ضعفی داشته باشد، می تواند به توطئه های جهانی و محدودیت های موجود نسبت دهد، اما ضعف در اخلاق اسلامی به هیچ وجه توجیه پذیر نیست و اساسا تمام قطع رابطه ها با برخی مستکبرین شرق و غرب عالم و هزینه های سیاسی نظام برای ایستادن بر سر کلمه واحده اخلاق الهی و اخلاقی از نوع اخلاق نبوی و علوی است) اما راهکار هم کنار کشیدن از صحنه و واگذاری صحنه به بد اخلاقان نیست، بلکه بایستی در صحنه حضور داشت و با رذیلت ها و بد اخلاقی ها مبارزه کرد و زمین را برای حکومت صالحان آماده نمود و این مشی جز روش صحیح انتظار و فرهنگ موثق آداب منتظران واقعی ظهور ولی عصر(عج) نخواهد بود.

هم چنان که در زمان اوج تسلط رذایل و مفاسد رفتاری و بد اخلاقی ها و جنایات رژیم شاه با تمام قوا در صحنه ایستادیم و با یاری خداوند متعال و رهبری پیامبر گونه حضرت امام راحل بر آن ها پیروز شدیم و نظام جمهوری اسلامی را برای اولین بار در مدل سیاسی و حکومتی جهان بنیان گذاشتیم.

6. حال که صحبت از اخلاق شد، خوب است به یک مورد مثبت در اخلاق اسلامی که اتفاقا با دست همین آقای دکتر دانش جعفری در تاریخ سیاسی کشور نوشته شد، اشاره گردد:

در انتخابات دور پنجم مجلس شورای اسلامی از شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین آقایان مهندس محمد رضا باهنر، مهندس سید مرتضی نبوی، دکتر داوود دانش جعفری و اینجانب از تهران کاندیدای انتخابات مجلس شده بودیم. برادرانی که لیست جامع اصولگرایان را می بستند، اسم سه نفر اول را در لیست قرار دادند ولی نام اینجانب را از این لیست حذف فرمودند! همین آقای دکتر دانش جعفری، علیرغم آن که تازه به شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین پیوسته بودند و شناخت کمی از بنده داشتند، به جناب حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری که در حقیقت مسئول تکمیل لیست کاندیدا های اصولگرایان بودند مراجعه نمودند و با تواضع کامل پیشنهاد کردند که اسم ایشان حذف گردد و نام اینجانب اضافه شود. تعبیر ایشان ظاهرا این بود که "دکتر حسن غفوری فرد از اینجانب اصلح است". هر چند که این تواضع کریمانه و اخلاق بزرگوارانه ایشان و لطفی که درباره حقیر کردند، مطلبی را تغییر نداد و همچنان اسم ایشان در لیست باقی ماند و نام اینجانب نیز کماکان محذوف ماند، اما تاریخ سیاسی ایران و اینجانب هرگز این اخلاق مداری و بزرگواری و کرامت ایشان را فراموش نخواهد کرد.

این را بدان جهت آوردم که گرچه در گرماگرم فعالیت های سیاسی، بعضا بد اخلاقی هایی هم مشاهده می گردد، ولی جلوه های بزرگ منشی و اخلاق مداری و تواضع های کریمانه هم کم نیستند و هنوز می توان کشور ایران را یک کشور اخلاقی دانست و سیاستمداران ایران را افراد اخلاق مدار معرفی کرد و سایه اخلاق را همچنان در بسیاری از روابط اجتماعی و فردی به عنوان یک فاکتور پیش برنده ملت ما به حساب آورد.

بد نیست بدانید در آن انتخابات من به عنوان مستقل کاندیدا شدم و بدون پشتوانه سیاسی، صرفا با تکیه بر پایگاه مردمی، نفر پنجم تهران شدم که در طول هشت دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، تنها نفری هستم که به طور مستقل در تهران رای آورده است، آن هم نفر پنجم تهران، آن هم در شرایطی که نفرات قبل از من یکی حضرت حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در دور قبل (دور چهارم) بودند به علاوه دو برادر بزرگوار و دو سید جلیل القدر جناب حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی و جناب آقای مهندس سید محسن یحیوی دو آزاده سرافراز بودند که به تازگی از اسارت آزاد شده بودند.

7. بد اخلاقی سیاسی در مورد شخص حقیر هم به خصوص در انتخابات وجود داشته است، اما حقیر همیشه اعتقاد داشته ام که اِنَّ الله یُدافِعُ عَنِ الذینَ آمَنوا؛ اگر ما ایمان داشته باشیم، خداوند تعهد کرده است که از ما دفاع کند و من به این وعده الهی با تمام وجود اعتقاد و ایمان دارم و همواره آن را در همه مواضع سیاسی و رفتار سیاسی خویش لحاظ نموده ام و همیشه هم تحقق آن را به عینه مشاهده کردم.

8. راجع به مسائل دیگر جناب آقای دکتر دانش جعفری و آن چه ایشان در محضر مقدس مقام معظم رهبری بیان داشته اند، نه من چیزی می دانم و نه به ما نحن فیه ارتباطی دارد و لذا لزومی نمی بینم در آن ها ورودی داشته باشم.

9. در مورد خلوص و ولایت پذیری و سلامت اخلاقی جناب آقای دکتر دانش جعفری، من کوچک ترین شکی ندارم و هم چنان که در اول مقاله آمد، نه تنها آن چه گفته شد را تائید می کنم، بلکه افزون بر آن بسیار مطلب دارم که فرصت بیان نیست.

10. بالاخره خوب است ما منادیان وحدت باشیم و تلاش کنیم اگر هم کدورتی هست، در جهت رفع آن تلاش نمائیم. وحدت و انسجام و همدلی و هماهنگی بزرگ ترین نیاز امروز ما می باشد. ان شاء الله هم چنانکه مشی سایت تابناک بوده است (و در این مقاله هم لحن منصفانه، کاملا در آن جهت می باشد)، در جهت نزدیک کردن قلوب به هم دیگر اقدام نمائید.

یادمان باشد مقام معظم رهبری سال 1387 را سال وحدت ملی و انسجام نام گذاری کردند؛ یعنی آن که افق دید معظم له خیلی از کشور ایران هم بالاتر است و خواهان وحدت در جامعه بزرگ جهان اسلام هستند.نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


این وبلاگ به منظور سهولت در دسترسی به اخبار روز از سایت های خبری فارس ، تابناک و جهان پدید آمده است. امید است که این وبلاگ رضایت شما کاربران محترم را جلب نماید. با تشکر امیر مقدم

مدیر وبلاگ : امیر مقدم
مطالب اخیر
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره مطالب موجود در این وبلاگ چیست؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :