تبلیغات
اخبار تحلیلی ایران و جهان - تابناک : تکرار جعل تاریخ و شیطنت علیه ایران، این بار توسط قطر
 
اخبار تحلیلی ایران و جهان
أللهُمَّ عَجِّل لِوَلیِکَ الفَرَج
 
 

در حالی که تهدید کشور های کوچک و بزرگ منطقه و فرامنطقه علیه منافع ملی و تمامیت ارضی ایران هر روز ابعاد تازه تری پیدا می کند متاسفانه در سکوت و بی تحرکی توجیه ناپذیر مسوولان و رسانه های ایرانی دشمنان ایران زمین دامنه تهدید های خود را گسترش می دهند.

به گزارش خبرنگار "تابناک" ، شرکت هواپیمایی قطر  در صفحه نمایش نقشه های مسیر، موقعیت هواپیما و مقصد پرواز های خود، ضمن نمایش پایتخت های منطقه از جمله دوحه ،مسقط و ریاض، بدون به کارگیری نام تهران در اقدامی تامل بر انگیز نام آبادان را آن هم با نام تحریف شده عبادان (که مورد استفاده صدام و رژیم عراق قرار می گرفت) مورد استفاده قرار می دهد .

این در حالی است که کاربرد نامی غیر از نام های رسمی و بین المللی جغرافیایی هر شهر، کشور و آب راه  توسط خطوط هواپیمایی بین المللی اقدامی غیر اخلاقی و غیر قانونی محسوب می شود که  کاربرد نام جعلی و غیر رسمی برای یکی از شهر های مهم ایران آن هم نامی که صدام حسین و دشمنان تجزیه طلب از آن استفاده نموده اند می تواند موید نیات شوم و گام به گام دشمنان یکپارچگی سرزمینی ایران زمین علیه کرانه های ایرانی خلیج فارس تلقی شود.

بر پایه این گزارش، هر چند قطر به نسبت بسیاری دیگر از کشورهای عربی روابط نزدیکتری با ایران دارد اما چنین اقدامی تحت هیچ شرایطی توجیه بردار نیست. در واقع چنین اقداماتی را با نگاهی بدبینانه نوعی اتخاذ سیاست تهاجمی از سوی برخی جریان های پان عربی در منطقه با تحریکات خارجی دانست که تلاش می کنند با چنین تحریف هایی، ضمن گرفتن انرژی دستگاه دیپلماسی ایران، به نوعی در پی پایین آوردن حساسیت ایرانیان نسبت به دیگر موضوعات از جمله تحریف نام خلیج فارس و یا بحث جزایر سه گانه هستند.

با این اوصاف همانطور که پیش از این نیز بارها  توسط "تابناک" بیان شده است، یکی از بهترین روش های مقابله با چنین اقداماتی و به عبارتی ریشه کن کردن آن، بالا بردن هزینه چنین اقداماتی برای مسببین آن است. البته در این میان نباید از تلاش اخیر آمریکا غافل بود که می خواهد  بخشی از هزینه رویارویی اش با ایران را، به اعراب منتقل کند و متاسفانه اعراب نیز آگاهانه یا بر اثر غفلت کم کم در دام چنین طرحی قرار گرفته اند.

این گزارش می افزاید، اما در پایان مروری هر چند کوتاه بر تاریخچه سرزمین کهن سوزیانا یا خوزستان و شهر های مهم آن که همواره مورد طمع دشمنان ایران بوده است خالی از فایده نیست.

پیشینه تاریخی خوزستان

 بر اساس نوشته های سفرنامه ناصر خسرو قبادانی، مسالک الممالک ابواسحق ابراهیم اصطخری ،کتیبه های داریوش  و هخامنشیان (رلف نارمن شارپ)و جغرافی دانان و تاریخ نگاران  مسلمان از جمله یاقوت حموی ، مقدسی و حمزه اصفهانی ،در کتیبه های دوره هخامنشیان  و در فهرست شهرهای ایران که به زبان های یونانی - عیلامی - پارسی باستانی و بابلی نوشته شده، از خوزستان به نام اواجیه - اوازیه - آواز - اوازن - هوج - خوج - سوز - هوز و . . . نامیده شده است . پس از اسلام  این منطقه خوز نامیده شد و به خوزستان که محل زندگی خوزی هاست مشهور شد. 

در کتیبه جنوبی شهر پارسه ( تخت جمشید ) اثر داریوش، خوزستان بر مادها نیز الویت داده شده و نام آن جلوتر از مادها (کردستان و آذربایجان و عراق عجم) آمده است . ولی در لوح سنگی یادگار خشایارشاه هخامنشی که در سال های 486 تا 465 پیش از میلاد، شاهنشاهی می نموده است نام ماد بر عیلام الویت داده شده است. در نقش رستم ـ آرامگاه شاهنشاهان هخامنشی ـ نام خوزستان بعد از ماد ذکر شده است.

اقوام خوزستانی

مهم ترین اقوام گذشته خوزستان  که در کتاب های تاریخی از آنان نام برده شده عبارتند از:

1-ایلامی ها که دولتی مقتدر و بزرگ داشته اند .

2-کیسی ها از اقوام خوزستانی است که استرابون و هرودوت نام خوزستان را مشتق شده از این قوم می دانند.

3-پراتاکین ها که به گفته استرابون جغرافی دان مشهور  یونانی در خوزستان به زارعت و دامداری مشغول بودند.

4-اوکسی ها که به گفته استرابون در کوهستان های خوزستان زندگی می کردند.

5-صائبیان که به گفته ابن ندیم و یاقوت حموی در خوزستان و عراق زندگی می کردند و به ستاره پرستی مشغول بوده اند.

6-هزاران یونانی در دوره هخامنشی پس از اسارت به خوزستان برده شدند و آنجا سکنی گزیدند و حاضر به برگشت به یونان نشده اند (که گفته می شود ساخت دژپل یا دزفول توسط آنان صورت گرفته است).

7-هندیان که به گفته حمزه اصفهانی، بهرام گور عده ای زیادی از آنان را برای شاد کردن مردم ایران به ایران کوچ داده بود تا در شهرهای مختلف سکنی گزینند و به شاد کردن مردم بپردازند.

8- برخی قبایل عرب که به خوزستان کوچ کرده اند. در کتاب ملکم جلد دوم ص 207 آمده است برخی اعراب از بیابان های عربستان به کردستان و خراسان ایران کوچ کرده اند و سکنی گزیده اند. اعرابی دیگر به بلخ و بخارا و افغانستان رفته اند و زندگی می کنند . بنا به نظر هتوم - شیندلر اعراب ایران بیش از 60 هزار خانوار بوده اندکه پس از لشگر کشی های اعراب در سال 641 پس از میلاد، به مناطق ایران از جمله خوزستان کوچ کرده اند.

امروزه جمعیت مردم خوزستان از اقوام مختلف بختیاری، قشقایی، عرب، لر و . . . تشکیل می شود.

شهر های تاریخی خوزستان

ابواسحق ابراهیم اصطخری جغرافی دان مشهور در کتاب مسالک الممالک ( ص 90 تا 95 ذکر دیار خوزستان ) شهرهای و مکان های مهم خوزستان را به شرح زیر نوشته :

هرمزد اردشیر( اهواز)،رام اردشیر ( رامشیر) ،رام هرمزد ( رامهرمز) ،دژپل (دزفول)،وه انتیوك شاپور (گندى شاپور یا جندی شاپور)،شوش ایر كرت(شوش)،ایران خوره كرت شاپور ( شهرى در نزدیكى شوش)،ایران آسان كرت كواذ ( شهرى در نزدیكى شوش)،سوسن كرت( سوسنگرد) ،شادگان ، دشت میشان (دشت آزادگان) ،مهروبان ( ماهشهر)، شادروان شوشتر،بند شاپورى (یا خداآفرید در هرمزد اردشیر).

پس از حمله اعراب به ایران  نام های باستانی بسیاری از شهر های ایران به عربی تغییر یافت که این تغییر هم در تلفظ و هم در نوشتار به انجام رسید که از آن میان می توان به تغییر نام سپاهان یا اسپهان به اصفهان، زنگان به زنجان ،دژپل به دزفول،بروگرد به بروجرد ، گلپایگان به جرفادقان وکرمانشاه به قرمیسین  اشاره کرد.

پس از گذشت سال ها مردم و دولت های ایرانی به مرور زمان جهت بازگشت هویت ملی ایرانی نام برخی شهر های ایران را به نام های باستانی و تاریخی آن بازگرداندند که بر همین اساس نام گذاری  شهر هایی همچون کرمانشاه،گلپایگان، سوسنگرد،شوش،شادگان و آبادان به انجام رسیده است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


این وبلاگ به منظور سهولت در دسترسی به اخبار روز از سایت های خبری فارس ، تابناک و جهان پدید آمده است. امید است که این وبلاگ رضایت شما کاربران محترم را جلب نماید. با تشکر امیر مقدم

مدیر وبلاگ : امیر مقدم
مطالب اخیر
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره مطالب موجود در این وبلاگ چیست؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :