تبلیغات
اخبار تحلیلی ایران و جهان - فارس : وزارت اطلاعات طرح جامع اطلاعات مردمی را تهیه می‌كند
 
اخبار تحلیلی ایران و جهان
أللهُمَّ عَجِّل لِوَلیِکَ الفَرَج
 
 

جبار كوچكی‌نژاد امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در رشت آخرین وضعیت بررسی برنامه پنجم توسعه در كمیسیون تلفیق را تشریح كرد و بیان داشت: آخرین جلسه كمیسیون تلفیق برگزار و مواردی دیگر از برنامه پنجم توسعه بررسی و تصویب شد.
وی با اشاره به آغاز تعطیلات مجلس افزود: تعطیلات مجلس از امروز آغاز شده و به مدت سه هفته تا 23 مرداد ادامه دارد و 20 درصد باقی مانده بررسی برنامه پنجم توسعه به پس از تعطیلات مجلس موكول و دو هفته پس از تعطیلات این برنامه در حدود 10 شهریور وارد صحن مجلس می‌شود.
كوچكی‌نژاد با بیان اینكه آخرین مصوبات كمیسیون تلفیق درباره انرژی و برق بود، گفت: وزارت نیرو موظف شده تا در طول برنامه بهینه‌سازی تولید و افزایش راندمان نیروگاه‌ها و كاهش اتلاف و نیز توسعه تولید برق را تا 12 هزار مگاوات به صورت سیكل تركیبی توسط بخش غیر دولتی با استفاده از تسهیلات در قالب فروش اموال منقول و غیر منقول و نیروگاه‌ها به صورت تسهیلات به بخش‌خصوصی پرداخت كند.
وی افزود: وزارت نیرو مكلف شده تا خرید تضمینی برق تولیدی از منابع انرژی نو و انرژی پاك از بخش ‌خصوصی و تعاونی را انجام دهد.
به گفته نماینده مردم رشت در مجلس، وزارت نیرو مكلف شده تا انتقال برق و صرفه‌جویی برق در طول برنامه پنجم توسعه را اجرا كند.
وی ادامه داد: وزارت نیرو موظف شده تا محصولات و تجهیزات انرژی را استاندارد اجباری كند و از توسعه نیروگاه‌ها با مقیاس كوچك تولید برق توسط بخش‌خصوصی و تعاونی حمایت كند.
كوچكی‌نژاد با اشاره به مصوبات بخش نیروگاه‌های هسته‌ای ایران خاطرنشان كرد: در بحث نیروگاه‌های هسته‌ای دولت موظف شده تا پایان سال نخست برنامه پنجم توسعه، طرح جامع ارتقا و مقابله با شرایط اضطراری نیروگاه‌های هسته‌ای را توسط سازمان انرژی اتمی ایران و با همكاری وزارتخانه‌های كشور، امور خارجه و معاون راهبردی رئیس جمهور به تصویب هیئت وزیران برساند.
وی گفت: دولت مكلف شده تا در طول برنامه به منظور استفاده صلح‌آمیز هسته‌ای اقدام‌های لازم را انجام دهد.
كوچكی‌نژاد با اشاره به این اقدام‌ها تصریح كرد: این اقدام‌ها شامل تدوین 20 ساله تولید برق از انرژی هسته‌ای، مكان‌یابی برای احداث نیروگاه هسته‌ای، استفاده از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی برای احداث نیروگاه هسته‌ای، همكاری و بهره‌گیری از صاحبان دانش فنی در بخش هسته‌ای، برنامه‌ریزی برای احداث راكتورهای هسته‌ای و تحقیقاتی در راستای اهداف صلح‌آمیز هسته‌ای و تهیه برنامه جامع اكتشاف اورانیوم از داخل كشور است.
وی درباره احداث نیروگاه‌های هسته‌ای اظهار داشت: در برنامه پنجم توسعه مصوب شده كه هرگونه احداث نیروگاه‌های هسته‌ای در داخل كشور باید شرایط تملك، جابه‌جایی، صدور سند و تغییر اراضی كاربری در محدوده نیروگاه‌ها بر اساس قانون نحوه خرید تملك و اراضی برای اجرای برنامه‌های نظامی و عمرانی دولت تامین شود.
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان كرد: الزامات و مقررات نظام ایمنی هسته‌ای كشور برای تمام دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیر دولتی لازم‌الاجراست.
به گفته وی مقررات مالی و استخدامی سازمان انژری هسته‌ای بدون الزام به رعایت قانون محاسبات عمومی كشور و قانون خدمات كشوری از مصوبات برنامه پنجم توسعه است.
كوچكی‌نژاد افزود: پرداخت حق پرتوكاری و اشعه به كاركنان كاربر دستگاه یا چشمه تولیدكننده اشعه شاغل در معادن و كارخانه‌های وابسته به چرخه سوخت هسته‌ای و فرآوری آن در طول اشتغال از دیگر مصوبات كمیسیون تلفیق در برنامه پنجم بوده است.
وی در ادامه با اشاره به وظایف دستگاه اطلاعات در برنامه پنجم توسعه گفت: وزارت اطلاعات موظف است در اجرای سیاست‌های كلی برنامه پنجم ابلاغیه مقام معظم رهبری به منظور تقویت نقش مردم و اطلاعات مردمی در پیشگیری از تحركات ضد امنیتی، طرح جامع اطلاعات مردمی را تا پایان سال نخست برنامه پنجم توسعه به تصویب برساند و در طول اجرای برنامه نیز 50 درصد آن را ارتقا دهد.
كوچكی‌نژاد اضافه كرد: برای تقویت و موثر دستگاه‌های اطلاعاتی، قضایی و انتظامی هماهنگی‌های بین آنها برای مقابله با هر نوع اخلال و تهدیدهای نرم از طرف شورای امنیت ملی اقدام‌هایی را باید انجام دهد.
وی افزود: وزارت اطلاعات موظف شده تا تواناسازی اطلاعاتی اعضای جامعه اطلاعاتی، ایجاد كمیته‌های تخصصی هماهنگی، ایجاد تقویت سامانه‌های كنترلی و مناسب با فناوری نوین و تعامل بین‌دستگاهی را 80 درصد افزایش دهد.
نماینده مردم رشت در مجلس بیان داشت: همچنین وزارت اطلاعات باید برای مقابله با اقدام‌های ضدامنیتی دشمنان نظام زیرساخت‌های فنی اطلاعاتی خود را تا 80 درصد استانداردهای مصوب شورای امنیت ملی افزایش دهد.
وی ساماندهی حراست‌های كل كشور و تقویت تعامل بین دستگاهی را از مصوبات دیگر برنامه پنجم توسعه نامید.
كوچكی‌نژاد وضعیت منابع آب كشاورزی را از دیگر مصوبات عنوان كرد و گفت: وزارت نیرو موظف شده تا در دشت‌هایی با تراز منفی آب طوری برنامه‌ریزی كند كه تا پایان برنامه 25 درصد منابع آب را بهبود بخشد.
به گفته وی وزارت جهاد كشاورزی نیز با طرح آبخیزداری و آبخوان‌داری، احیای قنات و بهبود روش‌های آبیاری استقرار نظام بهره‌برداری مناسب دشت‌ها را فراهم كند.
كوچكی‌نژاد افزود: واردات و صادرات آب با رعایت منافع ملی به توجیه فنی اقتصادی، اجتماعی و زیستی با تایید شورای اقتصاد مجاز است و واحدهای تولید بیش از حد استاندارد پسماند آب موظف به جمع‌آوری فاضلاب تولیدی آب خود هستند و وزارت نیرو نیز آب را به صورت حجمی به بخش‌خصوصی تحویل داده و سالانه یك درصد از مصرف آب را باید كاهش دهد.
وی سرمایه‌گذاری در بخش سد و شبكه‌های آبرسانی توسط تعاونی و بخش‌خصوصی را مجاز اعلام كرد و بیان داشت: به منظور رسیدن به خودكفایی كشاورزی، اصلاح الگوی مصرف، گسترش كشاورزی صنعتی، دانش بنیان و ارتقای ارزش افزوده بخش كشاورزی در طول برنامه باید اجرا شود تا ارتقای راندمان آبیاری و تحویل آب كشاورزی به صورت حجمی به بخش‌خصوصی، مبارزه تلفیقی با آفات گیاهی و واگذاری فعالیت‌های فنی و تخصصی بخش كشاورزی به سازمان نظام كشاورزی و دامپزشكی انجام شود.
كوچكی‌نژاد خاطرنشان كرد: در حمایت از بخش كشاورزی، وازرت صنایع، جهاد، بازرگانی و مسكن برای استقرار و گسترش صنایع تبدیلی توسط بخش‌خصوصی و تعیین قیمت تضمینی محصولات كشاورزی موظف به این شدند كه در قالب جبران، بخشی از یارانه سود كار مزد تسهیلات بانكی و كمك‌های بلاعوض، پرداخت یارانه و دیگر مشوق‌ها را انجام دهند.
وی تعیین تعرفه تعرفه واردات را نیز بر اساس حمایت از بخش كشاورزی عنوان كرد.
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره توسعه بخش تعاون و ارتقای سهم تعاون به میزان 25 درصد در اقتصاد ملی تا پایان برنامه پنجم اظهار داشت: این توسعه با رویكرد ایجاد اشتغال و گسترش عدالت و توانمندسازی اقشار متوسط و كم درآمد جامعه، افزایش سهم تعاونی به 15 درصد در بازار پولی كشور تا سال چهارم برنامه پنجم از طریق تسهیلات لازم به موسسات مالی و اعتباری باید انجام شود.
وی اضافه كرد: همچنین در برنامه پنجم توسعه فعالیت اتحادیه‌های تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی با مجوز اتاق تعاون است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ


این وبلاگ به منظور سهولت در دسترسی به اخبار روز از سایت های خبری فارس ، تابناک و جهان پدید آمده است. امید است که این وبلاگ رضایت شما کاربران محترم را جلب نماید. با تشکر امیر مقدم

مدیر وبلاگ : امیر مقدم
مطالب اخیر
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره مطالب موجود در این وبلاگ چیست؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :